sakamdaznam.org.mk - Насловна
Насловна

конференција Вклучи се: Сексуални права за сите
Written by vele   
Tuesday, 02 June 2009

site.jpgСо особено задоволство Х.Е.Р.А. ја организира Младинската конференција Вклучи се: Сексуални права за сите, која што ќе се одржи во месец јуни од 19 до 21 во Охрид, х. Белведере.

Last Updated ( Friday, 08 October 2010 )
Read more...
 
Театарска претстава „Шетам со лажно лице“
Written by drasko   
Friday, 13 February 2009

Х.Е.Р.А. и Младинскиот центар „Сакам да знам-Шуто Оризари“ Ве покануваат на театарската претстава „Шетам со лажно лице“. Претставата произлегува од неколкумесечната работа на десетина млади луѓе во рамки на театарската работилница на Младинскиот центар „Сакам да знам - Шуто Оризари“ . Автор на текстот и театарската игра е Санела Емин.

Настапуваат: Бекир Хаки, Халил Јулио, Риза Јешил, Хасан Ѓулизар, Шукри Азировиќ, Антоанела Белил, Леонардо Есат, Ерол Иљаз, Енис Џемаил и Бекир Сенат.

 

Претставата ќе се одржи в петок, 8-ми мај, во 18:00 часот во просториите на ФДУ.

 

Вашето присуство е повеќе од добредојдено.
Last Updated ( Tuesday, 02 June 2009 )
Read more...
 
Потребата од абортус е легитимна потреба на секоја жен
Written by Borjan   
Thursday, 15 January 2009

Потребата од абортус е легитимна потреба на секоја жена и секогаш ќе постои.

Абортусот станува небезбеден и почест само кога е забранет.

 

 

Во текот на минатата година се отвори јавна дебата за абортус. Накратко можеме да ги забележиме следните случувања:

-непотпишана, агресивна, постојана и пред се скапа постер кампања во две фази: првенствено со застрашувачки и монструозни слики од фетуси, а потоа емотивна кампања со која се слави животот преку претстави на мајка и бебе

-изјаснување на ставовите на македонската православна црква, преку колумни на челни претставници и обраќања за време на христијанските празници со кои нашата црква ги копира готовите модели на католичката црква осудувајќи ги жените на чедоморство

-поддршка на кампањата од страна на интелектуалци претходно познати по своите либерални погледи на свет

-владата отвора тендер за кампања за преставување на последиците од абортус

-најава во медиумите за менување на постојаниот закон за прекинување на бременоста и воведување мерки за целосна забрана на абортусот во Македонија

-појава на невладина организација регистрирана пред еден месец која јавно ги застапува ставовите на кампањата за укинување на абортусот поради зголемување на наталитетот и избегнување на гревот.

Last Updated ( Saturday, 18 April 2009 )
Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 Next > End >>

Results 1 - 4 of 7

Главно мени
Насловна
Клиники
Вести
Активности
Форум
Печатени материјали
Чести прашања
Кондоми
Други извори на вести
Барај
Линкови
Анкети
најава/login
Архива
Контакт
blogroll
Sr4All
ХЕРА
15 and Counting
Y-Peer
YSAFE
IPPF
ХИВ СИДА Инфо
ЕГАЛ
Подржано од
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Најава

Lost Password?
No account yet? Register
Анкета
Јавната кампања за забрана на абртусот во Македонија е